Przez co można wyrazić sztukę?

Wszyscy kojarzą sztukę z rysunkiem, malarstwem, rzadziej z rzeźbą. Oprócz tego istnieje coś jeszcze. Sama się niedawno o tym przekonałam, kiedy poszłam na studia i spotkałam się z czymś zupełnie nowym. Otóż.

Struktury Wizualne:

 Jest to trochę podobne do rzeźby, tylko projekty wykonuje się z papieru. Miałam ten przedmiot w pierwszym semestrze i przyznaje, trochę się natrudziłam, żeby go zaliczyć. Miałam do zrealizowania trzy tematy. "Góra dół", "Wnętrze zewnętrze", "Kształt nieskończoności". Chodziło generalnie o zbudowanie figur przestrzennych (do rozmiaru 30x30x30), które będą się kojarzyć z wyżej wymienionymi tematami.Projekty i efekty końcowe.

Liternictwo 


To był najbardziej znielubiony przedmiot. Nauka pisania. Niby proste, ale jeżeli trzeba wszystko robić sumiennie i bardzo dokładnie, to na dłuższą metę  ma się dość. Stawianie liter tak, aby słupy światła były wszędzie takie same, staranne litery, na dwa centymetry. Później pisanie piórkiem, pod kątem 30 stopni. A na koniec projekt własnej czcionki, wykonany za pomocą pędzla, piórka, bądź kawałka drewna, do tego ciekawa kompozycja i styl oddający charakter wybranego tekstu i nazwisko wskazanej osoby. 


Pismo piórkiem i projekt wybranego tekstu, w tym wypadku piosenka Silnalina - Luxtorpeda 

Grafika

Digital, projektowanie logo, okładki, plakatów, Photoshop, tworzenie animacji. Czyli wszystko co jest związane z komputerem i tworzeniem prac w programach graficznych,


Ilustracja wybranego autora XX wieku. 


Druk Wypukły

Czyli linoryt. W skrócie jest to nic innego jak przeniesienie projektu graficznego na kartkę papieru. Najpierw jest pomysł, później wycinanie w linoleum i odbijanie przez prasę.


Projekt: kolor

Druk Wklęsły 

Jest bardzo podobny do wypukłego z tą różnicą, że zamiast linoleum, mamy blachę, na której ryjemy ostrym narzędziem linie. Znam trzy techniki, sucha igła, akwatinta i akwaforta.


Sucha igła. 

Z tego co się orientuje jest chyba, jeszcze trzeci druk, płaski, ale o nim się jeszcze nie uczyłam.

Malarstwo

Jedno z najbardziej znanych rodzajów sztuki. Nanoszenie farby na płótno bądź papier, w zależności od upodobań mogą to być akryle, oleje, tempery lub akwarela.


Praca z mistrzem: Malczewski Hamlet


Akt kobiecy, wielofiguratywny. 


Akwarela pejzaż górski. 

Rysunek 

Również populary sposób wyrażania sztuki. Jest podstawą, jeśli chce się rozwijać inne dziedziny.

Rysowane z natury. 


Rzeźba 

Na początku kojarzyłam rzeźbę tylko z dłubaniem w kamieniu. Teraz wiem, ze to coś więcej. To nie tylko zimny kamień, ale to tworzenie czegoś w glinie i plastelinie, a później robienie gipsowego odlewu. Nie zapominajmy jeszcze o rożnych konstrukcjach, stworzonych z drutów, blachy, czy innych materiałów, to może być naprawdę wszystko.


Czaszka

Fotografia


Zwykłe robienie zdjęć na automacie się nie liczy, teraz to wiem. Fotografia analogowa pokazała mi, że ważne jest światło i jak pada cień. Szukanie odpowiedniego kadru. Cyfrowa zaś pokazała, ze nie liczą się tylko ostre kontury, ale też można pokombinować z długością czasów i możliwością uchwycenia ruchu.

Fotografia analogowa

Charakteryzacje

Tak, miałam styczność z cosplayjami. Polubiłam to, malowanie twarzy, bądź ciała. Świetna zabawa i ciekawe efekty. Lubię się przebierać za postacie filmowe i robić sobie tematyczne sesje. Trzeba wykazać się kreatywnością, żeby chociaż trochę upodobnić się do jakiegoś bohatera. 


Szalony Kapelusznik 

 Rzemiosło 

Wykonywanie drobnych ozdób na przedmiotach codziennego użytku. Jedna chyba z trudniejszych dziedzin i trochę nie dostępnych. Teraz nikt w domu nie będzie grawerował, albo zdobił przedmiotów za pomocą emalii.

DIY

Na końcu coś,  z czym większość was miała do czynienia, czyli zrób to sam. Nie ma nic lepszego niż zrobić coś z niczego. Czy to jakieś zakładki, pudełka, biżuteria. Zawsze to można sobie coś ozdobić w pokoju, czy ubrania, tak naprawdę ta dziedzina chyba nie ma ograniczeń. 


Oczywiście to jest tylko kilka przykładów czym jest sztuka. Znacie jeszcze jakieś przykłady, albo który Wam się najbardziej podoba? 

Komentarze

 1. Sztukę można wyrazić na rożne sposoby :)

  http://fasionsstyle.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawie opisane. A zdjęcia są po prostu cudne. Sama też próbuję rozwijać różne dziedziny sztuki, ale trochę brakuje mi czasu na wszystko co chciałabym robić.
  xoxo
  L. (http://slowotok-laury.blogspot.com/)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis oraz bardzo fajny blog :)
  Zapraszam w wolnej chwili do nas
  ***KLIK***

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty